Przygodziczki
opis
   
 1. opis
 2. zasoby wioski
 3. Wioska przygody
 4. działania
 
2008-06-15

Przygodziczki – wioska przygody

mala fotka

 

Przygodziczki to malownicza wieś położona wśród lasów w pobliżu Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy i znanego ze swojej historii i uroku Antonina. Miejscowość leży we wschodniej części Gminy Przygodzice w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie ostrowskim. Wraz z 14 sołectwami tworzy wspólnotę samorządową Gminę Przygodzice. Wieś położona jest w pasie Nizin Środkowopolskich, w mezoregionie Wzgórza Ostrzeszowskie, będącego częścią spiętrzonych moren zlodowacenia warciańskiego (ok. 197,5 m npm). Przez wieś przepływa lewostronny dopływ Baryczy rzeka Rogusza. Płynące w okolicy rzeczki tworzą niewielkie, lecz malownicze wąwozy. Jeszcze do XX w. ich wody napędzały młyny wodne, a wcześniej też tartaki i kuźnice żelaza. Okoliczne lasy to głównie bory sosnowe. Wzdłuż Roguszy ciągnie się pas łęgów jesionowo-olszowych, a w małych dolinkach wykształciły się olsy.

Nazwa wsi Przygodziczki (wcześniejsze Przygodzice Małe od Przygodzic) związana jest z przygodą księcia wielkopolskiego Przemysława II. W czasie łowów ukryty w zagajniku książę oczekiwał zwierzyny. Kiedy poruszył się, w jego kierunku pomknęła strzała wypuszczona z łuku rycerza Tarscina (lub Tarcina) przypuszczającego, że tam właśnie ukryty jest zwierz. Szczęście sprzyjało obu. Niecelny strzał nie spowodował śmierci księcia, który z kolei okazał łaskawość rycerzowi, a nawet obdarował go ogromnym majątkiem, na który składały się pola, łąki, jeziora i lasy oraz folwark Ostrów. Szczęśliwy Tarscin, aby upamiętnić przygodę, kazał pobudować na prawym brzegu Baryczy zamek obronny i gród, któremu dał nazwę Przygodzice.

Prawdopodobnie do wieku XVIII Przygodziczki były pustkowiem zamieszkałym przez kilka rodzin. Obszar ten należał do tzw. dóbr przygodzickich, których właścicielami byli Radziwiłłowie. Według przekazu mieszkańców, Przygodziczki powstały jako wieś w pierwszej połowie XIX wieku na poprzednim pustkowiu poprzez osiedlenie grupy mieszkańców pochodzących z Przygodzic w wyniku uwłaszczenia chłopów. W XIX wieku w celu odróżnienia od Przygodzic administracja niemiecka nazywała je Małymi Przygodzicami, a same Przygodzice - Wielkimi Przygodzicami. Do I Wojny Światowej ok. 30-40% mieszkańców było protestantami sprowadzonymi wcześniej głównie ze Śląska, ale również z Niemiec. Niewielka część mieszkańców (Polaków) uległa germanizacji.

Pomysł tej wioski to przygoda.

 • Przygoda z koniem
  Informacje:  Jerzy Kątny, tel. 600 897 036, 62 739 8217
 • Przygoda w tradycyjnym gospodarstwie rolnym
  Informacje: Halina Gąsiorek, tel.
 • Przygoda z samochodem terenowym
  Informacje: Mieczysław Czwordon, tel.

kontakt: Piotr Kryszczak, tel. 501 611 923,
mail: piotrkryszczak@wp.pl

 
 
menu
   
 1. wioski z pomyslem
 2. Dziewiętlin
  1. opis Dziewiętlina
  2. zasoby Dziewiętlina
  3. Dziewiętlin - wioska zmysłów
  4. Działania
 3. Kolęda
  1. opis wioski
  2. Zasoby Kolędy
  3. Kolęda - Wioska Dobrych Życzeń
  4. Działania
 4. Lędzina
  1. opis wioski
  2. zasoby wioski
  3. Wioska Smaków i Rzemiosł
  4. działania
 5. Przygodziczki
  1. opis
  2. zasoby wioski
  3. Wioska przygody
  4. działania
 6. Ruda Żmigrodzka
  1. opis
  2. zasoby
  3. pomysły na dzialanie
  4. profil wioski
  5. działania
 7. o nas
  1. dokumenty
   
             ZALOGUJ SIĘ   Witryna powstała przy udziale
   środków Europejskiego Fund. Społ.
   w ramach Inicjatywy Wspólnotowej
   EQUAL zarządzanych przez Fundację Fundusz Współpracy